1954
SCCA National Sports Car Championship

SEASON OVERVIEW

Round Date Country Circuit Meeting Pole position Winner Fastest lap
1 January 31 MacDill Air Force Base Imperial Polk County Trophy - Sh.Johnston (OSCA) -
1 January 31 MacDill Air Force Base Gasparilla Trophy - R.Boss (Jaguar) -
1 January 31 MacDill Air Force Base MacDill 200 Miles - J.Kimberly (Ferrari) -
2 March 14 Hunter Air Force Base Shamrock Cup - G.Moffett (OSCA) -
2 March 14 Hunter Air Force Base Coastal Empire Cup - D.Pace (Porsche) -
2 March 14 Hunter Air Force Base Savannah Grand Prix - J.Kimberly (Ferrari) J.Kimberly (Ferrari)
3 March 28 Bergstrom Air Force Base Bergstrom 50 Miles (P & M1.1) - R.Gregory (Jaguar) -
3 March 28 Bergstrom Air Force Base Bergstrom 50 Miles (M+1.1) - J.Kimberly (Ferrari) -
3 March 28 Bergstrom Air Force Base Bergstrom 100 Miles
(P1.5 + M1.1)
- A.Bunker (Porsche) -
3 March 28 Bergstrom Air Force Base Bergstrom 100 Miles
(P+1.5 & M+1.1)
- J.Kimberly (Ferrari) -
4 April 11 Pebble Beach Cypress Point Handicap - D.Mitchell (Porsche) -
4 April 11 Pebble Beach Pebble Beach Cup - Ch.Leson (OSCA) -
5 May 2 Andrews Air Force Base George Washington Trophy - W.Kinchloe (Austin-Healey) -
5 May 2 Andrews Air Force Base Congressional Trophy - R.Makins (OSCA) -
5 May 2 Andrews Air Force Base Abraham Lincoln Trophy - J.Kimberly (Ferrari) -
5 May 2 Andrews Air Force Base Thomas Jefferson Trophy - Ch.Wallace (Jaguar) -
5 May 2 Adrews Air Force Base President's Cup - B.Spear (Ferrari) -
6 June 6 Chanute Air Force Base The Gate 50 - Ch.Wallace (Jaguar) -
6 June 6 Chanute Air Force Base The Chicago Cup - J.Kimberly (Ferrari) -
6 June 6 Chanute Air Force Base The Central Illinois - R.Makins (OSCA) -
6 June 6 Chanute Air Force Base The Chanute Trophy - J.Kimberly (Ferrari) -
7 June 13 Westover Air Force Base The Ten Minute Man - R.Makins (OSCA) -
7 June 13 Westover Air Force Base New England Races
(P+2.0 & M+1.1)
- J.Kimberly (Ferrari) -
8 July 4 Offutt Air Force Base SAC Trophy - L.Katskee (Jaguar) -
8 July 4 Offutt Air Force Base Conhusker Trophy - L.Katskee (Jaguar) -
8 July 4 Offutt Air Force Base AK-SAR-BEN Trophy - R.Makins (OSCA) -
8 July 4 Offutt Air Force Base Omaha Centenial Grand Prix - J.McAfee (Ferrari) -
9 August 8 Lockbourne Air Force Base The Skyhawker 50 - R.Makins (OSCA) -
9 August 8 Lockbourne Air Force Base The Scioto 50 - J.Simpson (OSCA) -
9 August 8 Lockbourne Air Force Base Lockbourne Trophy - D.Thompson (Porsche) -
10 September 5 Thompson Raceway SCCA Nationals (FP) - Ch.Lawrence (Porsche) -
10 September 5 Thompson Raceway SCCA Nationals (FM) - B.Cunningham (OSCA) -
11 September 18 Watkins Glen Seneca Cup - M.R.J. Wyllie (Jaguar) -
11 September 18 Watkins Glen Glen Trophy - R.Perrin (Jaguar) -
11 September 18 Watkins Glen Watkins Glen Grand Prix Ph.Walters (Cunningham) Ph.Walters (Cunningham) B.Spear (Ferrari)
12 November 7 March Air Force Base Orange Empire Races
(Novice 1.5)
- H.Chapman (OSCA) -
12 November 7 March Air Force Base Orange Empire Races (Prod) - J.Peterson (Jaguar) -
12 November 7 March Air Force Base Orange Empire Races (+1.5) - J.Simpson (OSCA) -
12 November 7 March Air Force Base Orange Empire Races (+1.5) - B.Spear (Ferrari) -

DRIVERS STANDINGS CM
 
Position   Driver                         Points
26th   Lou FAGEOL                         375 Pts

DRIVERS STANDINGS FM
 
Position   Driver                         Points
5th   John VON NEUMANN                         2250 Pts
8th   Ed CRAWFORD                         2000 Pts
10th   Sherwood JOHNSTON                         1625 Pts
11th   Pete LOVELY                         1500 Pts
14th   Lloyd BARTON                         750 Pts

DRIVERS STANDINGS FP
 
Position   Driver                         Points
Champion   Dick THOMPSON                         3875 Pts
Champion   Art BUNKER                         3875 Pts
4th   Jean-Pierre KUNSTLE                         1500 Pts
4th   Dick PACE                         1500 Pts
6th   Paul VAN ANTWERPEN                         1375 Pts
6th   Chandler LAWRENCE                         1375 Pts
12th   Bill FLEMING                         1050 Pts
13th   Max GOLDMAN                         1000 Pts
13th   Warren STEELE                         1000 Pts
16th   Walter KIECKHEFER                         875 Pts
16th   J.B. MORAN                         875 Pts
21st   William LILLEY                         625 Pts
22nd   Robert MAGENHEIMER                         500 Pts
22nd   John RYDFORD                         500 Pts
22nd   John BYE                         500 Pts
22nd   James ORR                         500 Pts
33rd   Walter ERNST                         375 Pts
40th   Alfons KOSTER                         250 Pts
40th   Frank MANLEY                         250 Pts
40th   Thomas P. WARING                         250 Pts
40th   Ralph RICHTER                         250 Pts